Trauma/stres pourazowy

Przeżycie traumatyczne jest emocjonalnym szokiem i może powodować wiele problemów emocjonalnych. Każdy reaguje inaczej na traumę, dlatego możesz mieć więcej niektórych rodzajów reakcji niż inni, a części możesz nie mieć wcale. Pamiętaj, że wiele zmian po traumie jest czymś naturalnym. W rzeczywistości większość osób, która bezpośrednio doświadczyła silnego urazu odczuwa w jego następstwie silne reakcje, które pojawiają się tuż po wypadku. Wiele osób czuje się lepiej w przeciągu 3 miesięcy po wydarzeniu, ale inni dochodzą do siebie wolniej, jeszcze inni nie wydobrzeją bez pomocy. Uświadomienie sobie zmian, jakie się dokonały od momentu traumy ma zasadnicze znaczenie dla wyzdrowienia. 

Do najczęstszych reakcji po traumie zaliczymy lęk i niepokój (który może trwać nadal, choć trauma minęła), ponowne przeżywanie traumatycznego wydarzenia (w postaci myśli na ten temat, których nie możesz się pozbyć, przebłysków lub bardzo realistycznych wizji, jakby to znowu miało miejsce, czy dręczących cię koszmarów). Może też występować stan nadmiernego wzbudzenia (możesz czuć się nerwowy, podenerwowany lub roztrzęsiony, łatwo wytrącić cię z równowagi, masz problemy z koncentracją i ze spaniem, jesteś niecierpliwy i rozdrażniony). Inny stan to czucie ciągłego gniewu i poirytowania, żalu, depresji, wstydu i poczucia winy. Zmienia się twój sposób postrzegania siebie i świata (jako miejsca od teraz niebezpiecznego). By poradzić sobie z bólem zaczynasz stosować zachowania unikające, częściej sięgać po alkohol czy narkotyki. Najczęściej unikamy miejsc, sytuacji przypominających traumatyczne wydarzenie. Możesz też odpychać bolesne myśli i uczucia, co może doprowadzić do poczucia odrętwienia, które sprawia, że trudno jest odczuwać zarówno nieprzyjemne jak i przyjemne uczucia. Życie intymne może również ucierpieć po traumatycznym wydarzeniu. Dla wielu osób seksualność czy bycie w związku może być trudne, zwłaszcza dla tych u których trauma była związana ze sferą seksualną. Wiele reakcji po traumie jest ze sobą związanych, np. niechciane przebłyski wspomnień sprawiają, że czujesz brak kontroli, co z kolei powoduje lęk i wzbudzenie. Wiele osób sądzi, że ich reakcje oznaczają, że „wariują” lub „ zatracają się”. Te myśli mogą z kolei wywołać jeszcze większe poczucie lęku. 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest rekomendowaną formą leczenia zaburzenia stresu pourazowego (PTSD). W trakcie terapii  pomagamy osobie zrozumieć naturę i objawy tego zaburzenia, a następnie oswajamy lęk związany z traumą i pomagamy wrócić do aktywnego życia.