W zdrowym ciele zdrowy duch. Każdy z nas choć raz słyszał tę mądrość. Intuicyjnie wiemy, że zdrowe odżywianie oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej to główne składniki dobrego zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ale wiedzieć, a świadomie wdrażać w życie… To dwie zupełnie różne rzeczy. Na naszej drodze do zdrowego i szczęśliwego życia stoi wiele przeszkód. Złe nawyki i przyzwyczajenia, nie zawsze korzystny wpływ otoczenia, brak wiary w siebie- dodatkowo podkopywany wcześniejszymi, nieudanymi próbami zmiany, a nawet trudne przeżycia i doświadczenia, które ciążą nad nami i dosłownie blokują upragnioną zmianę.
Dlaczego samo rozpisanie diety nie pozwala nam stracić zbędnych kilogramów? Dlaczego nawet najbardziej szczegółowy plan ćwiczeń nie jest w stanie zachęcić nas do ruchu? Dlaczego kontynuujemy czynności, które w widoczny sposób nam szkodzą, a nawet zagrażają naszemu życiu?
Odpowiedzi na te pytania ma właśnie psychodietetyka. Rolą psychodietetyka jest zbudowanie komfortowej relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu podczas której uda się szczegółowo określić zmianę jaką pacjent chce dokonać w swoim życiu. W trakcie spotkań zastanawiamy się nad możliwymi powodami, dla których wcześniejsze próby osiągnięcia sukcesu były nieudane. Bardzo często okazuje się, że zmiany wymaga nie tylko dieta czy ilość ruchu, ale samo podejście do kwestii zmiany i do siebie samego. Podczas spotkań pracujemy na narzędziach których „pożycza” nam podejście poznawczo-behawioralne, ale również nurt mindfullness oraz terapia schematów. Koncentrujemy się na odnalezieniu złotego środka między odkryciem w sobie odwagi i siły do zmiany ale również czerpaniu satysfakcji z samego procesu, zamiast koncentrować się jedynie na osiągnięciu określonego efektu.
Badania pokazują, że spośród osób, które przechodzą na dietę, aż 90% wróci do swojej dawnej wagi lub nawet ją przekroczy w przeciągu 5 lat od zakończenia diety. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego przy takiej mnogości wszelakich diet i planów treningowych, gdy praktycznie na każdym rogu jest siłownia wciąż nie udaje nam się zmienić naszego życia na lepsze? Dzieje się tak dlatego, że człowiek to nie tylko ciało. Czasami aby zmienić to, co cielesne musimy najpierw zapoczątkować zmiany w naszej psychice. Sama dieta lub trening to tylko narzędzia. Ich zastosowanie może nam pomóc w osiągnięciu wyznaczonego celu. Jednat to jak trwały będzie efekt zależy od naszej motywacji i nastawienia oraz od zmiany schematów, które nas ograniczają.
Czym zajmuje się psychodietetyk
zaburzania odżywiania
praca z osobami z nadwagą i niedowagą (zwłaszcza w przypadku wcześniejszych nieudanych prób zmiany przyzwyczajeń żywieniowych)
praca ze sportowcami (wyznaczanie celów i trening umiejętności potrzebnych, by te cele osiągać)
praca z osobami chcącymi zmienić swoje życie na zdrowsze
praca nad uważnością (mindfullness)

Konsultacje z naszym Psychodietetykiem odbywają się w Warszawie i online.